Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

26 kwietnia, 2020 0 przez Doradca Regionalny

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym Ropa naftowa to kluczowy, energetyczny surowiec, który wykonywa wielką pracę na świecie. Jej niezwykłość polega na tym, że istnieje wykorzystywana do pracy paliw płynnych, które są do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla mocnego oraz brunatnego ropa jest ważny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zastanawia zatem fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Z nadruku dowiesz się:

jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak inwestować w ropę,
z czego zależą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na placu istnieje kilka modeli tego materiału. Do największych uznaje się cztery rodzaje ropy. Stanowią toż:

• ropa Brent – jest brana z zakresu Morza Północnego. Przylega do wyboru „słodkiej” ze względu na głęboką zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Stanów Związanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To również ropa „lekka” oraz elegancka.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy trzyma w niniejszym przypadku stanowisko w Zachodniej Syberii natomiast w przestrzeniach gór Uralu. Można ją zdać do wyboru „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk podający się z wielu sposobów ropy wydobywanych i oferowanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa dokonuje się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy różni się na dwie grupy uczestników: ważna z nich toż podmioty handlujące kontraktami w sensie zapewnienia cen produktów (hedging). Druga grupa to spekulanci, którzy zyskują na miary cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na moce kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki planuj jest dzisiaj tanie w wielu firmach finansowych, oraz w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten instrument z racji tego, że zmusza on mniejszego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to sprzęt pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na moce kursowe. Jest prosty na placu OTC (Over the Counter), czy na placu pozagiełdowym. Instrument obecny jest lewarowany, co świadczy, że nie trzeba mieć tak bogatymi środkami finansowymi gdy w wypadku lokat w układy futures. W TMS Brokers odpowiedzialne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) toż w jakimś, kiedy także w drugim przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Wadą tego instrumentu jest wówczas, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy założeniu pozycji krótszej niż 1 lot. Są widoczne dziesiętne, kiedy również przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z młodszym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają też gdy na placu forex. Ropa zapewne żyć przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – to możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest zapamiętywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument obecny jest ściśle wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cena 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd i nie możemy zakupić lub sprzedać tanio niż samego kontraktu. Ten aparat jest prosty na poszczególnej z budów transakcyjnych w Budynku Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki choruje na planu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem zapewne żyć cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Wadą tego modelu sprzętów są znacznie małe opłaty, ponieważ te mechanizmy są zarządzane pasywnie.

Z czego zależą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w tryb prości mają nacisk na wycenę czarnego złota, i tym samym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie dlatego, że waluta USA jest częścią rozliczeniową w wszystkim obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie kierować spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD odda się na dominację byków na placu tego materiału energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uzależniony od relacji popytowo-podażowej. To dopiero podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowy będzie budował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w krótkim terminie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy znanych na fakt zapasów ropy (wydawanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest cenną propozycją dla ludziach krajów, które biorą ten surowiec w prostym przemyśle. Droższa ropa to doskonalszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z zmiany przekłada się na spadek marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit