Ginekolog Kamienna Góra

Ginekolog Kamienna Góra

23 maja, 2020 0 przez Doradca Regionalny

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dosyć często diagnozowana u kobiet choroba, której głównymi objawami mogą stanowić nieregularna miesiączka, przyspieszone tycie natomiast to pomimo trzymania się diety, czy nagle pojawiający się na osobie lub na plecach trądzik. W przypadku zaobserwowania u siebie podobnych objawów, koniecznie powinien się udać na wizytę do specjalistę ginekologa lub do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z momentem może iść się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Żarów

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Istnieje jedynie sama przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, które korzystają zgubny wpływ na możliwość bycia jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która doprowadza do PCOS, liczy na tym, że u kobiet jest zbyt wysoki stopień hormonu LH także w produkcie są zachwiane proporcje pomiędzy wykonywanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych zmierza do tego, że u kobiety w jajnikach zabiera się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, jednak nie wchodzi do owulacji. W efekcie nie dochodzi te do wzrostu liczb progesteronu we farbie a nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a zbyt duża sumę pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów także w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników zabrała się stąd, że stające pęcherzyki Graafa żyją i szybko obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W efekcie robią się w cysty, czyli w torbielki. Dlatego i dostała się inna nazwa PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Żarów

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U kobiet, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, częste są inne sposoby objawów, niekoniecznie jednak wszystkie muszą stać jednocześnie. Czasami bywa a tak, że występuje tylko postać spośród nich. Szczególną uwagę powinno się zdać na:

Wydłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. I może dochodzić jeszcze do związanymi spośród tym liczniejszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe lub ich pełny brak – w niektórych przypadkach miesiączka może dawać nawet dopiero co 3-4 miesiące. Często także skupia się z obfitszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z wpadnięciem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna tendencja do tycia.
Problemy ze skórą, które są powiązane z nadprodukcją androgenów. W zysku wchodzi do stworzenia trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plam na skórze. Ginekolog Żarów

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że kobiety zatrzymują się bardziej narażone na rozwinięcie się u nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zazwyczaj jest cholernie skomplikowane i długie. Kiedyś leczenie liczyło na rozwiązaniu części jajnika lub jajników, w sensu ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia dochodzenia do owulacji. Teraz a już takich form się nie stosuje.

Jak uczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z osobnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na startu konieczne jest zmniejszenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa także zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także ożywia system do ich prac. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na pewnie była pozytywna konieczne jest przecież i zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty zawierają na celu przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W współczesnym punkcie podaje się tabletki antykoncepcyjne, których stosowanie skutkuje usypianiem na każdy czas jajników w organizmie a w zysku obniżenie stężenia androgenów i poziomu hormonów LH. Ginekolog Żarów

Dokładny plan leczenia PCOS jest produkowany po przeprowadzeniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, jaki w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do właściwego stanu, sterowany jest przez system podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze dostarcza do przysadki mózgowej sygnał o potrzebie produkcji hormonów LH i FSH, w produkcie czego w jajnikach wchodzi do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek nieprawidłowości w zjawisku tego systemu powoduje powstanie takich problemów, jak teraz zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Żarów

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?